Certyfikat FSSC 22000 – czego dotyczy i dlaczego warto go wdrożyć w swojej firmie?

bezpieczne pakowanie żywności wg fssc 22000

W ramach systemu zarządzania bezpieczeństwem należy przewidzieć wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na finalny wyrób. Jednym z nich jest prawidłowe przechowywanie żywności. Opakowanie powinno być przystosowane nawet do transportu w odległe miejsca, a produkt powinien dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Z tego powodu do licznych norm bezpieczeństwa żywności dołączył standard FSSC 22000. Co podlega certyfikacji FSSC 22000? Jakie korzyści daje spełnienie wymagań zarządzania bezpieczeństwem żywności wg FSSC 22000?

Czym jest FSSC 22000?

Standard FSSC 22000 powstał stosunkowo niedawno, ponieważ wydano go po raz pierwszy 15 maja 2009 roku. Za jego powstanie była odpowiedzialna Fundacja dla Certyfikacji Bezpieczeństwa Żywności (Foundation for Food Safety System Certification), która jest organizacją non-profit. Wraz z innymi normami dotyczącymi systemu bezpieczeństwa żywności, czyli  IFS Food czy BRC Food, jest jednym z najczęściej uznawanych standardów bezpieczeństwa żywności. Program certyfikacji FSSC skierowany jest do  producentów żywności oraz jej opakowań. Jako bazą posłużono się wymaganiami normy ISO 22000 (dotyczącą bezpieczeństwa żywności oraz higieną żywności), która została dodatkowo uzupełniona o wymagania ISO TS 22002-1 dla produkcji żywności, ISO TS 22002-4 dla produkcji opakowań. Przy opracowywaniu systemu zarządzania jakością wspominano także o dodatkowych wymaganiach FSSC 22000.

Jakie zalety ma wdrożenie certyfikacji FSSC 22000?

Usprawnienie zarządzania bezpieczeństwem produktów niesie ze sobą szereg korzyści. Oprócz oczywistego wpływu w zakresie bezpieczeństwa i dostarczania konsumentom wyłącznie produktów spełniających wszystkie kryteria jakościowe, równie istotnie jest obniżenie kosztów produkcji. Wprowadzenie międzynarodowych standardów bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw żywności przyczyni się do wyeliminowania problemów związanych z je nieprawidłowym przechowywaniem. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów wynikających z marnowania części produktów, np. wskutek psucia się nieprawidłowo przechowywanej żywności. Certyfikacja systemu bezpieczeństwa wg standardu FSSC 22000 jest dla klientów potwierdzeniem, że firma dochowuje kultury bezpieczeństwa żywności. Gwarantuje też jakość swoich produktów. Tym samym wzbudza to zaufanie konsumentów do marki. Co więcej, uzyskanie certyfikatu FSSC 22000 jest niekiedy koniecznym warunkiem do nawiązania współpracy z zagranicznymi kontrahentami.