Jak przygotować się do roli moderatora? Po co jest potrzebne moderowanie spotkań?

moderowanie spotkań

W trakcie spotkania łatwo stracić wątek i odbiec od celu spotkania lub dopuścić do chaosu. Z tego powodu zawsze potrzebna osoba moderująca spotkanie, która czuwa w trakcie szkolenia czy dyskusji nad przebiegiem spotkania. Na czym polega moderowanie spotkań? Jak przygotować się do roli moderatora spotkania?

Moderowanie spotkań — co ma na celu?

Do efektywnego prowadzenia spotkań nie wystarczy zebranie wszystkich uczestników spotkań grupowych w jednym miejscu. By móc osiągnąć zamierzony cel, konieczna jest moderacja dyskusji, która pozwoli zapanować nad tokiem zebrania. Osoba moderująca spotkanie jest odpowiedzialna również za planowanie spotkania oraz opracowanie zasad dyskusji. Kontrola przebiegu spotkania to oprócz pilnowania zasad dyskusji wymaga także angażowania uczestników spotkań. Umiejętności prowadzenia spotkania, by sprawować profesjonalną moderację spotkań, najłatwiej nabyć w trakcie szkolenia moderowanie spotkań, gdzie uczymy się moderowania dyskusji za pomocą różnych technik, poznajemy opracowanie formuły i prowadzenia spotkania zdalnego i moderowania profesjonalnych spotkań. Po ukończeniu szkolenia uczestnik jest w stanie przedsięwziąć kroki planowania spotkania i opanować stronę organizacyjną spotkania.

Jak przygotować się do moderowania dyskusji i spotkań online?

Do prowadzenia spotkań grupowych potrzebne są zarówno odpowiednie cechy charakteru, jak i odpowiednie przygotowanie. Czasem przebieg spotkania może wymknąć się spod kontroli i niezbędna jest wtedy interwencja osoby moderującej spotkanie, która pilnuje przestrzegania zasad dyskusji i kulturalnego zachowania uczestników. Moderacja dyskusji rozpoczyna się wcześnie — już na etapie przygotowania spotkania. Moderator ma za zadanie opracowanie struktury spotkania, przygotowania poruszanych tematów i wyznaczania celów spotkania. Do organizacji spotkań nadadzą się przede wszystkim osoby zorganizowane i samodzielne. Kolejną ważną cechą jest charyzma i zdecydowanie, które pozwolą zapanować nad uczestnikami dyskusji.

Czy moderowanie spotkań online różni się od prowadzenia efektywnych spotkań na żywo?

W obecnych czasach coraz częściej przytrafia się rola moderatora spotkania zdalnego. O ile zasady prowadzenia spotkań nie różnią się zbytnio od tego, jak wygląda przeprowadzenie spotkania w jednym miejscu. Oprócz standardowych sposobów na opracowanie formuły zebrania i opracowanie zasad, a także przebiegu spotkania, należy jeszcze uwzględnić aspekt techniczny. Do skutecznego prowadzenia spotkań i szkolenia online każdy uczestnik powinien mieć zapewniony bezawaryjny sprzęt. Moderator powinien się upewnić, czy go dobrze widać i słychać. Koniecznie jest także odpowiednio szybkie łącze internetowe, by błędy technicznie nie zakłócały przebiegu szkolenia.