Wielu z nas, przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, koncentruje się głównie na tym, jakie pytania rekrutacyjne możemy usłyszeć i jaka jest najlepsza odpowiedź. Tymczasem mało kto sobie zdaje z tego sprawę, że równie ważnym elementem w rozmowie kwalifikacyjnej są pytania zadawane przez kandydata. Jednak uwaga — zadawane pytania w rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy mogą nam zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. O co pytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Po co zadawać pytania osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną?
Spora część kandydatów krępuje się stawiać pytania rekruterowi w czasie rozmowy rekrutacyjnej. A tymczasem to duży błąd. Taki brak inicjatywy może sprawiać wrażenie, że nie zależy nam naprawdę na danym stanowisku i nie jesteśmy tak naprawdę zainteresowani ofertą pracy. Na drugim biegunie z kolei mamy niestosowane lub dziwne pytania, które mogą zniechęcić przyszłego pracodawcę.
Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?
W większości rozmów kwalifikacyjnych rekruter zostawia zawsze segment spotkania, przeznaczony na pytania od kandydata. Jeśli czeka nas rozmowa kwalifikacyjna, pytania dobrze jest przygotować sobie na spokojnie wcześniej, by pod presją czasu nie palnąć czegoś, co może nam zaszkodzić. A co może zostać odebrane przez osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną jako dziwne pytania?
Pytania zdradzające, że nic nie wiemy o przedsiębiorstwie
Jednym z elementów przygotowywania się do rozmowy rekrutacyjnej jest zebranie informacji o przyszłym ewentualnym miejscu pracy. Pytania takie jak: „czym zajmuje się przedsiębiorstwo” albo „o jakie stanowisko dokładnie chodzi” nie świadczą dobrze o zaangażowaniu kandydata w proces rekrutacyjny.
Pytania dotyczące pensji na początku rozmowy rekrutacyjnej
Oczywiście ustalenie warunków finansowych jest ważnym elementem w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak pytanie w pierwszej kolejności „ile będę zarabiać” sugeruje, że dla danej osoby liczy się tylko i wyłącznie wysokość pensji, a niekoniecznie sama posada.
Rozmowa kwalifikacyjna: pytania, których należy absolutnie unikać
Kolejną grupą pytań, których nie należy za wszelką cenę zadawać. Są to pytania, które podświadomie zdradzają nasze przyszłe wady jako pracownika. Do takich pytań zaliczymy z pewnością takie kwestie jak:
- jak wygląda kwestia spóźniania się do pracy?
- czy można korzystać z mediów społecznościowych w trakcie pracy?
- kiedy mogę wziąć urlop?
- jak mi poszło?
Ogólnie rzecz biorąc, postaraj się unikać formułowania pytań w ten sposób, który sugeruje, że uważasz otrzymanie pracy za pewnik. Pewność siebie i zdecydowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to podstawa. Jednak jej nadmiar i patrzenie z góry na rekrutera sprawia bardzo negatywne wrażenie.