Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje HR? Wykorzystywanie AI w rekrutacji

AI w rekrutacji

O sztucznej inteligencji mówi się coraz więcej i częściej. Technologia AI jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Mało tego, wielu prognozuje się, że sztuczna inteligencja zastąpi już w niedalekiej przyszłości niektóre zawody, wykonywane do tej pory przez ludzi. Już dziś wiele osób korzysta z tekstów lub grafik wygenerowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji. Czy jednak system sztucznej inteligencji może zastąpić rekrutera? Jak zastosowanie sztucznej inteligencji pomoże usprawnić proces rekrutacji i odciążyć specjalistów?

Automatyzacja procesów rekrutacyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji umożliwił jej włączenie w wiele dziedzin naszego życia. Często nawet nie jesteśmy tego świadomi, jak bardzo AI jest obecne w naszym życiu. A jak algorytmy sztucznej inteligencji wspierają proces rekrutacji?

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji pozwalają w pierwszej kolejności wyeliminować w pracy rekrutera schematyczne i powtarzalne zadania jak segregacja CV oraz selekcja kandydatów. Dzięki stworzeniu modelu wzorcowego pracownika na dane stanowisko sztuczna inteligencja jest w stanie wybrać spośród nadesłanych ofert profile kandydatów, najbardziej zbliżonych do poszukiwanego pracownika. Mało tego, system sztucznej inteligencji jest także w stanie oszacować dalszy rozwój kariery danej osoby na podstawie dotychczasowego doświadczenia kandydata. To ogromne ułatwienie, które automatyzuje proces rekrutacji i pozwala przyspieszyć najbardziej czasochłonny etap procesu.

Kolejnym przydatnym narzędziem, przyspieszającym część procesu rekrutacji są boty rekrutacyjne, wspierające ludzi w szukaniu pracy. Oczywiście czatboty nie są w stanie całkowicie zastąpić rozmowę kwalifikacyjną i kontakt z żywym człowiekiem. Jednak są ważnym elementem procesu selekcji kandydatów. Dzięki zebranym informacjom i analizie danych kandydata bot jest w stanie zaproponować odpowiednie dla niego oferty pracy i dokonać wstępnej selekcji odpowiednich kandydatów.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana w rekrutacji – szansa czy zagrożenie?

W ostatnich czasach pojawiło się wiele obaw dotyczących sztucznej inteligencji i tego, jak przyczyni się ona do utraty pracy ludzi. Jednak na tym etapie brak podstaw do paniki, że sztuczna inteligencja zastąpi rekruterów. W branży rekrutacyjnej sztuczna inteligencja to po pierwsze duża oszczędność czasu, a tym samym kosztów. Jeśli napływa bardzo wiele zgłoszeń, proces weryfikacji kandydatów może zająć kilka dni. Przerzucenie wstępnej selekcji i oceny kandydatów na mechanizmy sztucznej inteligencji pozwala rekruterom pracować efektywniej i skupić się na innych, istotniejszych zadaniach.

Kolejną zaletą sztucznej inteligencji jest jej bezstronność. Jako ludzie, nawet starając pozostać jak najbardziej obiektywni przy wyborze kandydatów, w rzeczywistości możemy sugerować się takimi czynnikami jak zdjęcie czy wizualna strona CV. Z drugiej strony, bezkompromisowość algorytmów AI może być jednocześnie ich wadą. W procesach poszukiwania kandydatów sztuczna inteligencja wykorzystuje określone słowa kluczowe. Nawet jeśli dana osoba spełnia wymagania dotyczące pracy na danym stanowisku, może zostać pominięta, jeśli użyje innych słów niż uwzględnione. Kolejnym niebezpieczeństwem jest stawiane wyłącznie na jeden typ pracownika, zamiast tworzenie zróżnicowanych zespołów.