Zalety szkoleń online – czy szkolenia w formie zdalnej mają sens?

szkolenia online dla firm

Rok 2020 zmienił wiele w naszym stylu życia i wymusił wiele zmian także w sposobie naszej pracy. Jednym z takich momentów zwrotnych była konieczność przejścia przez wiele firm w tryb zdalny. Dotyczyło to zwłaszcza pracowników biurowych oraz osób zajmujących się nauczaniem, a także firm szkoleniowych. Wśród królujących do tej pory szkoleń stacjonarnych pojawiły się także szkolenia online. Po początkowej nieufności wiele osób przekonało się do formy prowadzenia szkolenia online i obecnie preferuje właśnie nauczanie online. Jakie zalety szkoleń online przyczyniają się do ich popularności?

Szkolenia online a tradycyjne szkolenia stacjonarne

Zapytani o zalety szkoleń online, większość wymienia w pierwszej kolejności jako główną różnicę mniejszy nakład finansowy. Przy formie szkolenia online odchodzi większość kosztów ponoszonych w przypadku szkoleń stacjonarnych, takich jak: wynajem sali treningowej, cateringu, koszt dojazdu uczestników, a także podróży i zakwaterowania trenera zewnętrznego oraz wydrukowanie materiałów szkoleniowych. Stąd ceny szkoleń online są zdecydowanie niższe, nawet przy szkoleniach zamkniętych.

Podczas szkoleń zdalnych oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. Każdy łączy się bezpośrednio z miejsca, gdzie akurat przebywa, bez tracenia czasu na przemieszczenie się do innej lokalizacji.

Jeśli chodzi o certyfikaty i zaświadczenia, szkolenia internetowe są tak samo ważne jak ukończenie kursów stacjonarnych. Nowoczesne formy szkoleń są tak samo efektywną formą nauki jak tradycyjne i tak samo respektowane.

Zalety szkoleń online z dowolnego miejsca

W przypadku szkolenia online dobór czasu i miejsca szkolenia pozostaje o wiele bardziej elastyczny. Jedyne, czego potrzeba to dostęp do internetu oraz komputer. Sam program szkolenia można z łatwością dostosować do potrzeb uczestników. Szkolenia online są dostępne dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, a warsztaty mogą się odbywać w dowolnym czasie. Część tematyki poruszanej podczas kursów online nadaje się nawet bardziej do przekazywania w formie zdalnej jak np. szkolenie z Ms Office czy prezentacje online. Efektywność szkoleń online jest również na wysokim poziomie, ponieważ bezpośredni kontakt i interakcja z innymi uczestnikami wymaga ciągłego skupienia oraz zapobiega przysłowiowemu „wyłączaniu się” bardziej wycofanych kursantów.

Czy są jakieś wady szkolenia czy kursów online?

Oczywiście nie istnieją rzeczy idealne, dlatego musimy wspomnieć także o tym, jakie są wady szkolenia online. Przede wszystkim istnieje mniejsza kontrola nad uczestnikami szkolenia online. W czasie szkolenia uczestnik może rozpraszać się i poświęcać czas na inne aktywności jak np. przeglądanie Facebooka. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że często do ukończenia szkolenia konieczne jest zaliczenie testu. Jego zdanie jest warunkiem ukończenia kursu.

Kolejną przeszkodą podczas nauczania online są problemy techniczne. Mogą wynikać ze sprzętu, jakim dysponują uczestnicy lub ze złej jakości połączenia internetowego.